Stal Jezierzyce - strona oficjalna

Sparing Stal - Słupia Kobylnica 18,00

pon.

18,00 - trening

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Jezierzyce - historia

Jezierzyce Osiedle

JEZIERZYCE - osiedle mieszkaniowe w gminie Słupsk.

Nazwa miejscowości etymologicznie związana jest z jeziorem (Jeseritz). Pierwszym właścicielem Jezierzyc - od roku 1491 był Matthias von Puttkamer.

W 1801r. majątek ziemski został sprzedany przez Puttkamerów radcy prawnemu Schulte, następnie w roku 1858 ponownie został odkupiony za 85 tys. talarów przez wolińską linię rodu Puttkamerów. Gustaw von Puttkamer przekazał w roku 1873 majątek swojemu synowi Georgowi. Nie miał on męskich potomków, dlatego majątek przeszedł następnie w ręce jego brata Albrechta. Po śmierci Albrechta w 1924r., dobra rodzinne przeszły w ręce jego syna Albrechta Jescowa von Puttkamer. Według przeprowadzonego 17 maja 1939r. spisu ludności, wieś liczyła 343 mieszkańców, tworzących 86 gospodarstw domowych. W latach 30 XX wieku funkcjonowała w Jezierzycach
2-stopniowa szkoła, w której uczył jeden nauczyciel. W czasie trwania I Wojny Światowej
w latach 1915-1916, na terenie kolonii Seddin/Żydzin wybudowano kosztem 10 mln. ówczesnych marek bazę dla tzw. sterowców (nazywanych od nazwiska wynalazcy – Zeppelinami).

Obejmowała ona dwa hangary dla tychże statków, ponadto hangar dla samolotów, kompletną instalację do produkcji wodoru (którym wypełniano powłoki Zeppelinów), budynek radiostacji
i telegrafu, magazyn bomb, warsztaty, magazyny, podziemne zbiorniki benzyny, bocznicę kolejową, kolonię mieszkalną itp. Z bazy tej sterowce wylatywały na wyprawy bojowe przeciw oddziałom rosyjskim, stacjonującym nad Bałtykiem
.

Pierwszy statek powietrzny (L-5) pojawił się w Jezierzycach 8 czerwca 1915r. Lotnisko w Jeseritz (Jezierzyce) było miejscem międzylądowania (16.04.1928-03.05.1928) sterowca Italia, który wystartował z Mediolanu, kierując się na biegun północny. Jego dowódcą był włoski konstruktor lotniczy gen. Umberto Nobile.

Na przełomie lat 1941 i 1942 roku we wsi działała oberża należąca do Wilhelma Wianz, która zajmowała się również sprzedażą towarów wielobranżowych. Działał tutaj również zakład budowy samolotów Aug. Stellinga oraz obóz pracy. Na początku 1945r. wieś była przepełniona uchodźcami z Prus Wschodnich i sąsiednich okręgów; każdego dnia przez Jezierzyce przejeżdżały transporty z uciekinierami. Rankiem 19 lutego 1945r. na stacji kolejowej w Jezierzycach doszło do wypadku w wyniku którego zginęło 10 uchodźców, 14 natomiast zostało rannych.

Czołgi radzieckie wjechały do Jeseritz 8 marca 1945r. Rosjanie założyli tutaj komendanturę.

W 1956 r. na terenie dawnej bazy utworzono Słupską Fabrykę Urządzeń Transportowych, przekształconą później w SFMB „ZREMB”. Kolonia mieszkalna przekształciła się wówczas
w osiedle przyfabryczne, które sukcesywnie rozbudowywane nabrało obecnego kształtu i stało się jedną z większych miejscowości w Gminie Słupsk.

Image video hosting by TinyPic

Brak aktywnych ankiet.

35 lecie klubu.
Ładowanie...

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

KS Damnica 5:5 STAL JEZIERZYCE
STAL JEZIERZYCE Słupia Kobylnica